ZW-04-20-T-D-680-225-006
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-04-20-T-D-680-225-006
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height :
0.680" (17.272mm)
Length - Tail :
0.225" (5.715mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)