59112-F28-05-064LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
59112-F28-05-064LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.079" STACK TH
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
8.00µin (0.203µm)
Length - Overall Pin :
0.465" (11.800mm)
Length - Post (Mating) :
0.114" (2.900mm)
Length - Stack Height :
0.252" (6.400mm)
Length - Tail :
0.098" (2.500mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)