ZW-03-11-G-D-270-260
Part Number:
ZW-03-11-G-D-270-260
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height :
0.270" (6.858mm)
Length - Tail :
0.260" (6.604mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)