HW-08-15-T-S-375-107-LL
Part Number:
HW-08-15-T-S-375-107-LL
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.148" (3.759mm)
Length - Stack Height :
0.375" (9.525mm)
Length - Tail :
0.107" (2.718mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)