TW-03-07-F-D-490-120
Part Number:
TW-03-07-F-D-490-120
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.142" (3.607mm)
Length - Stack Height :
0.490" (12.450mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)