ZW-05-14-T-D-1040-140
Part Number:
ZW-05-14-T-D-1040-140
Description:
CONN BRD STACK .100" 10POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
1.040" (26.416mm)
Length - Tail :
0.140" (3.556mm)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)