ZW-10-11-T-S-555-350
Part Number:
ZW-10-11-T-S-555-350
Description:
CONN BRD STACK .100" 10POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.025" (0.635mm)
Length - Stack Height :
0.555" (14.097mm)
Length - Tail :
0.350" (8.890mm)
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)