HW-07-12-T-S-550-322
Part Number:
HW-07-12-T-S-550-322
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.158" (4.013mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.322" (8.179mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)