ZW-08-15-L-S-390-102
Part Number:
ZW-08-15-L-S-390-102
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.138" (3.505mm)
Length - Stack Height :
0.390" (9.906mm)
Length - Tail :
0.102" (2.600mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)