ZW-08-19-T-S-870-230
Part Number:
ZW-08-19-T-S-870-230
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height :
0.870" (22.098mm)
Length - Tail :
0.230" (5.842mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)