HW-05-07-G-S-216-066
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-05-07-G-S-216-066
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating) :
0.148" (3.759mm)
Length - Stack Height :
0.216" (5.486mm)
Length - Tail :
0.066" (1.676mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)