HW-04-13-T-D-827-118
Part Number:
HW-04-13-T-D-827-118
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.285" (7.239mm)
Length - Stack Height :
0.827" (21.006mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)