ZW-08-13-T-S-500-370
Part Number:
ZW-08-13-T-S-500-370
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.360" (9.144mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.370" (9.400mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)