HW-03-13-G-S-725-230
Part Number:
HW-03-13-G-S-725-230
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
0.725" (18.415mm)
Length - Tail :
0.230" (5.842mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)