HPW-02-04-TM-S-750-100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HPW-02-04-TM-S-750-100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.940" (23.876mm)
Length - Post (Mating) :
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height :
0.750" (19.050mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.200" (5.08mm)