ZW-08-14-T-S-725-630
Part Number:
ZW-08-14-T-S-725-630
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height :
0.725" (18.415mm)
Length - Tail :
0.630" (16.002mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)