ZW-05-09-G-S-250-240
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-05-09-G-S-250-240
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 5POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.240" (6.096mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)