ZW-07-13-T-S-415-408
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-07-13-T-S-415-408
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 7POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.407" (10.338mm)
Length - Stack Height :
0.415" (10.541mm)
Length - Tail :
0.408" (10.363mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)