ZW-08-10-T-S-250-290
Part Number:
ZW-08-10-T-S-250-290
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.290" (7.366mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)