ZW-04-10-T-D-585-125
Part Number:
ZW-04-10-T-D-585-125
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.585" (14.859mm)
Length - Tail :
0.125" (3.180mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)