DW-05-14-F-S-1030
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-05-14-F-S-1030
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height :
1.030" (26.162mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)