HW-05-11-T-S-312-118
Part Number:
HW-05-11-T-S-312-118
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height :
0.312" (7.925mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)