HW-03-09-T-D-401-SM
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-03-09-T-D-401-SM
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.665" (16.891mm)
Length - Post (Mating) :
0.264" (6.706mm)
Length - Stack Height :
0.401" (10.185mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)