HW-06-17-T-S-350-SM-TR
Part Number:
HW-06-17-T-S-350-SM-TR
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.415" (10.541mm)
Length - Post (Mating) :
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height :
0.350" (8.890mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)