HW-02-11-SM-S-550-165
Part Number:
HW-02-11-SM-S-550-165
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.165" (4.191mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)