FFSD-20-D-05.05-01-F-N
Part Number:
FFSD-20-D-05.05-01-F-N
Description:
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Connector Type :
Socket to Socket
Contact Finish Thickness :
3.00µin (0.076µm)
Features :
Polarizing Key
Length :
0.421' (128.27mm, 5.05")
Number of Positions :
40
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)