ZW-03-20-T-D-905-112
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-03-20-T-D-905-112
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.113" (2.870mm)
Length - Stack Height :
0.905" (22.987mm)
Length - Tail :
0.112" (2.845mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)