ZW-06-12-T-S-500-420
Part Number:
ZW-06-12-T-S-500-420
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.420" (10.668mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)