ZW-03-14-G-S-1218-056
Part Number:
ZW-03-14-G-S-1218-056
Description:
CONN BRD STACK .100" 3POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.156" (3.962mm)
Length - Stack Height :
1.218" (30.937mm)
Length - Tail :
0.056" (1.422mm)
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)