ZW-06-15-T-S-510-060
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-06-15-T-S-510-060
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.060" (1.524mm)
Length - Stack Height :
0.510" (12.954mm)
Length - Tail :
0.060" (1.524mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)