ZW-05-12-T-S-500-100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-05-12-T-S-500-100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 5POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)