ZW-03-10-G-S-260-285
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-03-10-G-S-260-285
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 3POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.285" (7.239mm)
Length - Stack Height :
0.260" (6.604mm)
Length - Tail :
0.285" (7.239mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)