ZW-02-20-S-S-743-260
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-02-20-S-S-743-260
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 2POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.127" (3.226mm)
Length - Stack Height :
0.743" (18.872mm)
Length - Tail :
0.260" (6.604mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)