HW-02-09-L-S-390-SM
Part Number:
HW-02-09-L-S-390-SM
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK SMD GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.665" (16.891mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
0.390" (9.906mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)