HW-03-11-T-S-710-SM
Part Number:
HW-03-11-T-S-710-SM
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating) :
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height :
0.710" (18.034mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)