ZW-03-08-G-S-295-118
Part Number:
ZW-03-08-G-S-295-118
Description:
CONN BRD STACK .100" 3POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.117" (2.972mm)
Length - Stack Height :
0.295" (7.493mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)