HW-02-09-L-S-472-180
Part Number:
HW-02-09-L-S-472-180
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.078" (1.981mm)
Length - Stack Height :
0.472" (11.989mm)
Length - Tail :
0.180" (4.572mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)