ZW-02-11-G-S-450-055
Part Number:
ZW-02-11-G-S-450-055
Description:
CONN BRD STACK .100" 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.425" (10.800mm)
Length - Stack Height :
0.450" (11.430mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)