HW-03-15-T-S-285-073
Part Number:
HW-03-15-T-S-285-073
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.272" (6.909mm)
Length - Stack Height :
0.285" (7.239mm)
Length - Tail :
0.073" (1.854mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)