HW-02-13-TM-S-520-110
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-02-13-TM-S-520-110
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.600" (15.240mm)
Length - Stack Height :
0.520" (13.208mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)