TW-02-07-T-S-510-050
Part Number:
TW-02-07-T-S-510-050
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.192" (4.877mm)
Length - Stack Height :
0.510" (12.954mm)
Length - Tail :
0.050" (1.270mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)