HW-02-12-T-S-295-365
Part Number:
HW-02-12-T-S-295-365
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.370" (9.400mm)
Length - Stack Height :
0.295" (7.493mm)
Length - Tail :
0.365" (9.271mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)