HW-02-15-T-S-390-SM
Part Number:
HW-02-15-T-S-390-SM
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.565" (14.351mm)
Length - Post (Mating) :
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height :
0.390" (9.906mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)