HW-02-10-T-S-590-120
Part Number:
HW-02-10-T-S-590-120
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.590" (14.986mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)