HW-02-08-T-S-310-110
Part Number:
HW-02-08-T-S-310-110
Description:
CONN BRD STACK .100" 2POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.800mm)
Length - Stack Height :
0.310" (7.874mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)