ZW-02-09-T-S-228-090
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-02-09-T-S-228-090
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 2POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.412" (10.465mm)
Length - Stack Height :
0.228" (5.791mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)