HW-08-14-G-D-1300-055
Part Number:
HW-08-14-G-D-1300-055
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
In Stock:
572
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height :
1.300" (33.020mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)