3110-50-003-11-00-TR
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3110-50-003-11-00-TR
Category:
Headers, Male Pins
Description:
HEADER, 0.079" (2.00MM), 50 POS.
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Keying Slot
Ingress Protection :
Insulation Color :
Insulation Height :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing - Mating :
0.079" (2.00mm)