SEAC-040-06-40.0-TU-TU-N
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- SEAC-040-06-40.0-TU-TU-N
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- CBL ASSM M-M 240POS 40" HDR
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Blue, Ribbon
- Connector Type :
- Plug to Plug
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 50.0µin (1.27µm)
- Features :
- Length :
- 3.33' (1.02m)
- Number of Positions :
- 240
- Number of Rows :
- 6
- Pitch - Cable :
- 0.025" (0.64mm)
- Pitch - Connector :
- 0.050" (1.27mm)