FFSD-25-D-11.00-01-N-D02-O
- Manufacturer:
- Samtec, Inc.
- Part Number:
- FFSD-25-D-11.00-01-N-D02-O
- Category:
- Rectangular Cable Assemblies
- Description:
- .050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Category :
- Rectangular Cable Assemblies
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Gray, Ribbon
- Connector Type :
- Socket to Socket (3)
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 10.0µin (0.25µm)
- Features :
- Polarizing Key, Reverse Wiring
- Length :
- 0.917' (279.40mm, 11.00")
- Number of Positions :
- 50
- Number of Rows :
- 2
- Pitch - Cable :
- 0.025" (0.64mm)
- Pitch - Connector :
- 0.050" (1.27mm)